Może erodować siłę nabywczą konsumentów, wpływać na koszty prowadzenia biznesu oraz powodować niepewność gospodarczą. Jednak umiarkowana inflacja może być korzystna, ponieważ zachęca do wydawania i inwestowania pieniędzy, co stymuluje gospodarkę. Przyczyny inflacji mogą być różne, ale najistotniejszą z nich jest polityka monetarna rządu. Inflację na poziomie do 4% w skali roku uznaje się za bezpieczną. Opłacalna staje się też praca za granicą, ponieważ wysokie kursy walut obcych powodują, że dochody po przewalutowaniu na złotówki są wyższe niż za czasów niskiej inflacji. Najistotniejszą z nich jest polityka monetarna rządu, ale współczynnik inflacji może zależeć również od czynników czysto ekonomicznych lub gospodarczych.
Inflacja w Polsce zaskoczyła negatywnie. GUS podał najnowsze dane
Do tego doszedł strach, który spowodował chęć gromadzenia zapasów. Każdy z nas chyba pamięta potężne kolejki na stacjach benzynowych, które nie malały pomimo to, że ceny paliwa poszybowały w górę z prędkością światła i kolejki do sklepów, gdzie półki świeciły pustkami. Wspomnienie o koszykach wypełnionych górami papieru toaletowego i puszek z konserwami dzisiaj jest jedynie śmiesznym wspomnieniem, ale jeszcze niedawno było smutną rzeczywistością.
Wyższy wzrost gospodarczy, niższa inflacja. Prognozy światowej agencji dla Polski
Jedne z najbardziej optymistycznych prognoz to te sporządzone m.in. Przez analityków Banku Pekao, BNP Paribas i Polskiego Instytutu Ekonomicznego, które zakładają, że na koniec bieżącego roku, czyli w grudniu 2024 r., inflacja CPI w Polsce wzrośnie tylko do 4,5 proc. To i tak byłoby sporo powyżej celu NBP, który wynosi 2,5 proc. (punktowy), tolerowany przedział do 1,5-3,5 proc.
Jaka inflacja w tym roku, a jaka w przyszłym? NBP opublikował raport [SPRAWDŹ]
Obrazuje on siłę popytu na dobra i usługi konsumpcyjne i to, czy wzrost cen dotyczy szerszej grupy kategorii. Przez “przedłużenie działań osłonowych” NBP rozumiał zachowanie obecnie obowiązujących form wsparcia konsumentów – stawki 0 proc. VAT na podstawowe produkty żywnościowe i zamrożenia cen energii w formule pozostającej w mocy do końca II kw. Jednocześnie zaprezentował scenariusz, w którym od kwietnia br. Na podstawowe produkty żywnościowe zostaje przywrócona, a ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych od III kw.
- Istnieje kilka strategii ochrony przed inflacją.
- Scenariusz bez działań osłonowych zakłada takie same poziomy inflacji bazowej na rok 2024 i 2025, ale na 2026 r.
- Ich konstrukcja zakłada, że w pierwszym roku oprocentowanie jest stałe (decyduje o nim Ministerstwo Finansów), natomiast w latach kolejnych zależne jest od rocznej dynamiki inflacji ogłoszone przez GUS.
- Oznacza to, że za tę samą kwotę pieniędzy można kupić mniej towarów i usług.
Jego zdaniem w tym roku obniżki stóp procentowych nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, np. To kiepskie wieści dla kredytobiorców. W ocenie ekonomiści z ING BSK, Rada Polityki Pieniężnej i tak zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na przyszły tydzień.
Wyższe poziomy inflacji również można wykorzystać na swoją korzyść. Przede wszystkim czas wysokiej inflacji to idealny moment na inwestowanie. Warto rozejrzeć się po rynku nieruchomości, ponieważ właśnie teraz można znaleźć naprawdę dobre okazje. https://www.investdoors.info/ Gratką dla inwestorów będą teraz przetargi i licytacje komornicze oraz te prowadzone przez syndyków. Przyjmując na moment za dobrą monetę dane GUS-u z epoki PRL (do których można mieć uzasadnione wątpliwości), można stwierdzić, że od 1950 r.
Posłuchaj także tego odcinka podcastu Echa Rynku o inflacji. Michał Masłowski i Michał Żuławiński rozmawiają o źródłach inflacji w Polsce i na świecie, najnowszych prognozach dotyczących wzrostu cen w 2022 r. Oraz dotychczasowych i przyszłych działaniach Narodowego Banku Polskiego. Jednym słowem – o tym, “co z tą inflacją?”. Kandydaci na przyszłych premierów licytują się w obietnicach, od 2 procentowego kredytu hipotecznego do tego 0 procentowego.
Wskaźnik FAO światowych cen najważniejszych grup żywności nie zmienił się w czerwcu, bo zdrożały wprawdzie oleje jadalne, nabiał i cukier, ale staniały zboża, a ceny mięsa praktycznie nie zmieniły się. Łączny średni wskaźnik wyniósł 120,6 https://www.tradercalculator.site/ pkt, a majowy po korekcie 120,4 pkt., był o 2,1 proc. Mniejszy od rekordowych 160,3 pkt w marcu 2022 — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w sierpniu o 12,7 proc.
Wstępne dane uzyskują zarówno od sieci handlowych, ale także pozyskując ceny ze sklepów internetowych, czy badając nośniki energii pod względem ceny rynkowej. Wzrost liczby porównywalnych cen wynika zarówno z rosnącej różnorodności towarów i usług dostępnych na rynku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przekazał w kwietniu informacje, według których przewiduje spadek inflacji w Polsce do 7,2% pod koniec 2023 roku. Inflacja ma się zmniejszyć do 5% na zakończenie 2024 roku oraz do 3,6% na koniec 2025 roku. W prognozach budżetowych na rok 2023 przewidziano natomiast, że średnioroczna inflacja w ujęciu rocznym wyniesie 9,8%.
We współczesnych gospodarkach inflacja jest zjawiskiem ogólnie występującym, uważa się, że niewielki jej poziom jest zdrowy dla gospodarki. Groźna dla gospodarki jest wysoka inflacja lub deflacja (spadek poziomu cen). Inflacja konsumencka w Polsce (wskaźnik CPI) w czerwcu 2024 r. Rok do roku — podał w piątek GUS we wstępnych danych (tzw. flash). To odczyt nieco wyższy od prognoz ekonomistów i wyniku z maja (w obu przypadkach 2,5 proc.). Z raportów Narodowego Banku Polskiego można dowiedzieć się, na jakim poziomie jest przewidywana inflacja, a także o ile mogą wzrosnąć płace w Polsce w ramach waloryzacji.
Jaka zatem może być faktyczna średnioroczna inflacja w tym roku? Zakłada, że średnioroczny wskaźnik CPI ukształtuje się na poziomie 4,5 proc. – ale w piątek 15 marca będziemy mieć rewizję odczytu inflacji za styczeń i zakładam, że zostanie on zrewidowany w dół. Przy tym założeniu inflacja w tym roku może ukształtować się na poziomie 4,1-4,2 proc. – mówi nam Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Wysoka i uporczywa inflacja oznacza, że RPP najprawdopodobniej będzie jeszcze podnosić stopy procentowe.
Rząd już zapowiedział przedłużenie tej “promocji” do końca roku. W roku 2024 może to być jednak jeden z głównych wskaźników proinflacyjnych. Dane o wydatkach gospodarstw domowych pochodzą z badania budżetów gospodarstw domowych – cyklicznego badania ankietowego mierzącego wydatki i dochody ponad 30 tys.
Wagi poszczególnych grup są zróżnicowane. Spośród około 340 grup elementarnych są takie, których udział w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych wynosi 0,01%, ale również takie o udziale 4,05%. Przede wszystkim, inflacja jest obliczana tam, gdzie https://www.forexdemo.info/ dochodzi do transakcji pieniężnych. Wobec tego całość sektora wymiany opartego na barterze, darowiznach, czy spadkach, a także koegzystencji partnerskiej w związkach, gdy jedna ze stron opiekuje się domem, nie jest uwzględniana w szacunkach inflacji.